Zioła i ich właściwości antyrakowe

Jednym z obowiązków Opiekunek osób starszych jest dbanie o prawidłowe odżywianie Podopiecznych. Wiele Opiekunek w swojej kuchni używa różne zioła i przyprawy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zioła to nie tylko smak i zapach przyrządzanych na co dzień potraw, to również ich nieocenione właściwości zdrowotne.

Mięta, tymianek, majeranek, oregano, rozmaryn, bazylia są to zioła, które jako jedne z nielicznych posiadają właściwości antynowotworowe. Uczeni porównują nawet ich moc do silnych leków onkologicznych. Rozmaryn wspomaga terapię w przypadku raka piersi, natomiast natka pietruszki oraz selera dzięki zawartości apigeniny osłabia naczynia krwionośne, odżywiające guzy.

Opiekunki osób starszych nie powinny również żałować w kuchni kurkumy, ta bowiem posiada związki o właściwościach przeciwzapalnych, ale aby kurkuma w pełni zadziałała, musi być połączona z papryką lub czarnym pieprzem. Papryka zwiększa przyswajanie kurkumy aż 10 tysięcy razy. Kurkuma znacznie wspomaga chemioterapię. Badania laboratoryjne dowiodły, że kurkuma ogranicza wzrost białaczki, raka okrężnicy, raka wątroby, żołądka, jajników. Kurkumin zawarty w kurkumie wnika do wnętrza komórek rakowych i niszczy je.

Wspaniałym środkiem przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym jest również imbir. Opiekunki osób starszych powinny wiedzieć, że również on wspomaga organizm w walce z komórkami rakowymi. Podobnie jak natka pietruszki i selera, ogranicza powstawanie naczyń krwionośnych, które odżywiają guzy.

Na pewno niejednej Opiekunce osób starszych zdarzyło się przypalić mięso. Jeśli spalenizna jest minimalna, warto wtedy dodać do potrawy czosnek lub cebulę, które zawierają związki siarki osłabiające rakotwórcze działanie substancji powstających w przypalonym mięsie. Ponadto cebula i czosnek wspomagają walkę w przypadku raka okrężnicy, piersi, płuc, prostaty oraz białaczki. Warzywa te, obniżają poziom cukru we krwi co również sprzyja obumieraniu komórek rakowych.

Nie bójmy się więc przypraw w kuchni! Każda wniesie do naszego życia i życia osób starszych trochę zdrowia! Dzięki przyprawom ograniczymy również spożywanie niebezpiecznej dla organizmu soli kuchennej. Potrawy nie będą mdłe a zapach ziół pobudzi nasze kubki smakowe.

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *