Przypalony garnek – stop!

„Zagapiłam się”, „to była tylko chwila”, „nie zauważyłam” to jedne z wymówek kobiet (nie tylko opiekunek osób starszych), które podczas przygotowywania posiłków przypaliły garnek. Czy jedyną metodą jest wyrzucenie naczynia do śmieci? My mówimy NIE!

Wiele z nas ma pod ręką wszystkie potrzebne do odratowania garnka składniki, więc wstrzymajmy się z wyrzucaniem naczynia i spróbujmy go najpierw doczyścić.

  1. Sól

Część spalenizny pomoże nam usunąć sól. Zasypujemy dno naczynia grubą warstwą soli. Następnie odstawiamy garnek na kilka godzin. Spłukujemy i przecieramy ściereczką.

  1. Proszek do prania

Jeśli sól okazała się zbyt słaba na nasz problem wsyp do garnka 2 łyżki proszku do prania lub mleczko do czyszczenia. Następnie zalej detergent wodą i zagotuj. Umyj garnek kilka razy w płynie, żeby usunąć zapach proszku.

  1. Tabletki do zmywarki

W kłopocie mogą również pomóc tabletki do zmywarki. W tym celu wrzucamy do garnka tabletkę i zalewamy ją gorącą wodą. Garnek odstawiamy na całą noc. Rano po umyciu powinien błyszczeć jak nowy. Można również tabletkę zagotować.

  1. Coca-cola lub ocet

Jeśli macie w domu Cocacolę lub ocet można nalać do garnka kilka centymetrów płynu i gotować przez kilka minut. UWAGA! Metoda ta nie nadaje się do garnków emaliowanych.

  1. Ryż

Długą, ale równie skuteczną metodą jest gotowanie w garnku ryżu. Trwa to nawet kilka godzin, gdyż ryż musimy gotować tak długo aż zejdzie spalenizna.

Mamy nadzieję, że przydały się Wam powyższe sposoby na odratowanie przypalonego garnka i nie musiałyście kupować nowych naczyń.

Post Author: redaktor

Jedna myśl o “Przypalony garnek – stop!

  • Opiekunka w Niemczech

    (9 listopada 2016 - 12:05)

    Ciekawy blog. Wiele przydatnych informacji tutaj znalazłam 🙂 Świetnie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *