Ulubiony sweter zniszczony!

Wyprałam sweter Podopiecznego w pralce! Jest dwa razy mniejszy niż być powinien! Co robić? – zadała pytanie jedna z Opiekunek osób starszych w Niemczech.

Nie tylko Opiekunki mają taki dylemat. Wiele z nas dla wygody wrzuca wełniane swetry do pralki nie zdając sobie sprawy, że nawet 30 st i wirowanie może doszczętnie zniszczyć ulubione ubranie. Jeśli jednak zdarzy nam się wpadka, a sweter nie sfilcował nam się na sztywno, jest kilka starych sposobów, które mogą go odratować.

Szampon dla niemowląt i mleko

Sfilcowany sweter należy dokładnie namoczyć w wodzie z dodatkiem szamponu dla niemowląt. Po półgodzinnej kąpieli wkładamy ubranie do wody z mlekiem (0,5 szklanki na 1 litr wody) na 3 godziny, następnie płuczemy w czystej wodzie i bardzo delikatnie odciskamy. Sweter suszymy na ręczniku, od czasu do czasu można delikatnie naciągnąć tkaninę.

Fasolowa kąpiel i gliceryna

Do tego będzie nam potrzebna biała fasola, którą należy namoczyć w wodzie na noc (0,5kg fasoli na trzy litry wody), następnie rano gotujemy fasolę w tej samej wodzie. Nie dodajemy soli! Odcedzamy płyn do naczynia. Sweter moczymy w ostudzonej wodzie z gotowania fasoli przez kilka godzin od czasu do czasu ugniatając go delikatnie. Na koniec sweter płuczemy kilkakrotnie w chłodnej wodzie. Do ostatniego płukania możemy dodać łyżkę stołową płynnej gliceryny, którą można kupić w każdej aptece.

Gliceryna

Nasz biedny skurczony sweter odratować może także 20-minutowa kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem gliceryny (100ml gliceryny na 4 litry wody). Przez ten czas należy wygniatać ubranie a następnie delikatnie rozciągnąć. Suszyć na płasko na ręczniku.

Żelazko z funkcją pary

Pomóc może również prasowanie swetra na lewej stronie. Niestety po takim zabiegu nie odzyska on dawnej miękkości.

Zamrażanie

Kolejną metodą na ratunek sfilcowanym swetrom jest zamrażanie. Moczymy sweter w wodzie, wykręcamy lekko w ręczniku, składamy, owijamy folią aluminiową i wkładamy do zamrażalnika na kilka godzin. W trakcie zamrażania delikatnie naciągamy dzianinę.

Jeśli ciężko nam naciągać sweter z rozmiaru M do XL, można go wypchać innymi tkaninami, powodzenia.

Jak zatem prać swetry aby ich nie popsuć?

Aby nie doprowadzić do takiego stanu swetry z moheru, wełny owczej, alpaki, czy angory należy prać wyłącznie ręcznie w letniej lub zimnej wodzie i nie wirujemy! Można sweter namoczyć w letniej lub zimnej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych lub specjalnych środków do prania wełny. Swetra nie należy pocierać tylko delikatnie ugniatać! Tkaninę suszyć na płaskiej powierzchni na ręcznikach.

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *