Czym jest krioterapia?

Krioterapia, czyli zimnolecznictwo, w medycynie stosowana jest już od czasów starożytnych Egipcjan. Hipokrates sugerował stosowanie krioterapii dla zmniejszania bólu i krwawienia oraz obrzęku.

W XIX wieku fizycy odkryli sposób skraplania tlenu, dwutlenku węgla, azotu, powietrza oraz wodoru, dzięki czemu krioterapia została unowocześniona. W dzisiejszych czasach stosowana jest w wielu ośrodkach leczenia i rehabilitacji, z zastosowaniem najnowocześniejszych sprzętów.

Krioterapia ogólna, czyli inaczej kriostymulacja (dostarczanie stresu fizjologicznego), polega na schłodzeniu całego ciała pacjenta temperaturami wahającymi się pomiędzy -160°C, a -100°C, ale tylko przez krótki czas, czyli maksymalnie do trzech minut. W organizmie po otrzymaniu dawki niskiej temperatury najpierw naczynia krwionośne i mięśnie zwężają się, przepływ krwi oraz przemiana materii spowalniają, aby za chwile organizm zareagował w sposób odwrotny, broniąc się w ten sposób przed zimnem. W ten sposób do organizmu dostaję się więcej tlenu, składników odżywczych, a także substancji przeciwzapalnych.

Krioterapia miejscowa to inaczej kriodestrukcja. Po przyłożeniu specjalnego aplikatora schładza się bardzo niskimi temperaturami, miejsce zaatakowane chorobą. Podczas jednej wizyty zamarzanie i rozmrażanie powtarzane jest kilkakrotnie, dzięki czemu zawartość komórek zamarza, błony biologiczne pękają a co za tym idzie, niszczy się chore tkanki. Metoda ta ma swoje zastosowanie przy leczeniu np. brodawek skórnych czyli przy zmianach skórnych łagodnych i złośliwych, pachydermi czyli zmianach w błonach śluzowych, czy też np. przy naczyniakach, czyli gdy potrzebne jest zniszczenie łagodnych bądź nowotworowych zmian w jamie brzusznej (szczególnie w wątrobie).

Istnieje wiele chorób, przy których leczeniu wskazane jest krioterapia. Przykładami może być zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie kręgosłupa szyjnego, zwichnięcie i skręcenie urazowe stawów, naderwanie ścięgien i mięśni, ostre i zadawnione urazy sportowe i pooperacyjne. Metodę tę stosuję się także przy odnowie biologicznej np. u przemęczonych fizycznie i psychicznie osób, u sportowców wyczynowych oraz gdy występuje zespól bólu mięśniowo – powięziowego.

Niestety nie wszyscy pacjenci mogą skorzystać z takiej metody leczenia. Przeciwwskazana jest osobom, u których występuje np. krioglobulinemia, znaczna niedokrwistość, przecieki żylno – tętnicze w płucach, klaustrofobia, uszkodzenia skóry, czy też np. u osób, które ukończyły 65 rok życia.

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *