Operacje plastyczne: liposukcja

Liposukcja to jeden z najbardziej popularnych zabiegów chirurgii kosmetycznej. Polega ona na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z różnych części ciała, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów, co sprawia, że ciało ma ładniejsze kształty oraz jest proporcjonalne.

Liposukcja wykonywana jest jako samodzielny zabieg lub w połączeniu z innymi zabiegami, takimi jak: lifting, redukcja nadmiaru skóry, plastyka brzucha, przeszczep tłuszczu oraz inne. Partie ciała, które najczęściej poddaje się zabiegowi liposukcji to: brzuch, plecy, pośladki, uda, biodra, szyja, ramiona, klatka piersiowa, ale również kolana, kostki czy łydki.

Liposukcja może poprawić sylwetkę oraz proporcje ciała, ale nie polega ona na usunięciu nadmiaru skóry, także w przypadku większego zabiegu często zaleca się dodatkowy zabieg redukcji skóry w danej partii ciała, aby uzyskać pełniejszy efekt. Jeśli pacjenta interesuje taka operacja plastyczna, brzucha może się okazać, że aby uzyskać wymarzone rezultaty należy wykonać również plastykę brzucha. Oba te zabiegi polecane są w szczególności kobietom, których mięśnie oraz skóra brzucha straciły po ciąży swoją elastyczność i jędrność. Można to skorygować wyłącznie poprzez zabieg plastyki brzucha, gdyż liposukcja usunie jedynie nadmiar tkanki tłuszczowej. Jeżeli jednak pacjentka planuje kolejną ciążę, plastyka brzucha nie będzie zalecana, ponieważ ciążą ponownie rozluźni mięśnie brzucha, a tym samym zniszczy efekty zabiegu.

Podczas zabiegu chirurg wykonuje niewielkie punktowe nacięcie, aby wprowadzić specjalną plastikową rurkę – kaniulę, dzięki której odsysa się tkankę tłuszczową. Zabieg liposukcji wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, co oznacza, że pacjenci muszą spędzić jedną noc lub więcej w danej klinice, w zależności od zakresu operacji oraz od ilości partii ciała, które były jej poddane. W przypadku mniejszych partii ciała, np. szyi, znieczulenie miejscowe może być zastosowane, a pacjent może opuścić klinikę zaraz po zabiegu. Przed zabiegiem chirurg powinien dokładnie opisać kolejne kroki zabiegu oraz wyjaśnić jakie przyniesie on efekty. Czas operacji zależy od ilości tkanki tłuszczowej, części ciała, które mają być poddane liposukcji oraz dodatkowych zabiegów. Te czynniki wpływają również na czas potrzebny na rekonwalescencje.

Końcowy efekt można podziwiać dopiero po kilku miesiącach od zabiegu, kiedy zniknie opuchlizna, ale są one w zasadzie permanentne. Rezultaty zależą bowiem od tego, czy pacjent będzie utrzymywać zdrowy tryb życia oraz wagę ciała, ponieważ komórki tłuszczowe nie regenerują się. To nie znaczy jednak, że nie mogą być zastąpione nowymi, jeśli pacjent poprzez nieodpowiedni tryb życia i tuczącą dietę przybierze na wadze. Uwarunkowania genetyczne, ciąża oraz wiek również mogą wpłynąć na efekt zabiegu i powinny zostać omówione podczas konsultacji z chirurgiem plastycznym.

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *