Szpital Miejski w Zabrzu promuje wśród pracowników niepalenie…

– Rzucanie palenia jest trudnym procesem i wymaga zwykle kilku podejść. Warto na ten temat porozmawiać ze swoim lekarzem, ale lepiej z takim, który sam nie pali – mówi prof. Witold Zatoński, niestrudzony propagator życia bez dymu tytoniowego. Że warto nie palić, profesor będzie przekonywał podczas antytytoniowej konferencji w najbliższą środę w Zabrzu, … 320m pod ziemią w Kopalni Guido.

Konferencja jest elementem trzymiesięcznej kampanii antynikotynowej wdrażanej przez Szpital Miejski w Zabrzu. Prof. Zatoński uczestniczył w opracowaniu jej założeń. Profesor od wielu lat zajmuje się pomocą osobom palącym. Jest inicjatorem największej kampanii promującej zdrowie pt. „Rzuć palenie razem z nami”. Od wielu lat kieruje Zakładem Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie.

– Od początku lat 90. w Polsce stale spada konsumpcja papierosów. W okresie ostatnich 20 lat o prawie 40 proc. Najwyższa częstość palenia – prawie 60 proc. występuje – w zawodach związanych z budownictwem, a najniższa jest u pracowników naukowych, gdzie wynosi ok. 10 proc. Niestety, medycyna plasuje się w połowie tej skali i w przypadku lekarzy wynosi ok. 25 proc. – mówi prof. Witold Zatoński.

Chcąc pomóc swoim pracownikom w walce z nałogiem, zarząd Szpitala Miejskiego w Zabrzu zdecydował o wdrożeniu programu antynikotynowego. Program ma na celu przede wszystkim ochronę przed dymem tytoniowym na terenie szpitala. Celem jest też zwiększenie świadomości pracowników na temat szkodliwości palenia oraz szkód ekonomicznych i społecznych, jakie niesie za sobą ten nałóg. Kampania rozpoczęła się od akcji ulotkowej i plakatowej zachęcającej do rzucenia palenia. Kluczowym elementem programu będzie konkurs dla palących pracowników szpitala. Ci spośród nich, którzy podejmą wyzwanie i wytrwają w niepaleniu do końca tego roku, wezmą udział w losowaniu cennych nagród.

– O szkodliwości palenia powiedziano i napisano już chyba wszystko. To zdradziecki i destrukcyjny nałóg, od którego nie są niestety wolni również pracownicy służby zdrowia – mówi dr n. med. Mariusz Wójtowicz prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu. – Dlatego, w trosce o naszych pracowników i pacjentów, zdecydowaliśmy się przystąpić do programu. Jeśli chociaż jeden z palaczy rzuci nałóg, program uznam za sukces.

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *