Przepis: Łosoś marynowany…

Szukasz dobrego przepisu na danie z ryby? Przygotuj łososia marynowanego w przyprawach korzennych z fasolą i borowikami!

Porcja dla 2 osób

Składniki:

 • Porcje z łososia norweskiego, (1 opakowanie)
 • 100 g borowika mrożonego,
 • 40 g fasoli białej,
 • 100 g cebuli białej,
 • 40 g cukru,
 • 50 g masła,
 • 1 laska wanilii,
 • sól, pieprz , imbir, szczypta cynamonu,
 • 40 ml oliwy,
 • 1 listek laurowy,
 • 20 ml octu winnego białego.

Sposób przygotowania:

Przygotować marynatę: wymieszać oliwę, obrany i pokrojony imbir, cynamon, pieprz, przekrojoną i wydrążoną laskę wanilii. Włożyć łososia i marynować minimum 2 godziny. Z cukru i octu winnego sporządzić bursztynowy karmel )przepis na karmel znajdziesz w naszych poradach wideo). Dodać liść laurowy, obraną i pokrojoną na ćwiartki cebulę. Dusić na wolnym ogniu, aż cebula zmięknie. W razie potrzeby podlać odrobiną wody. Zaciągnąć masłem. Namoczoną fasolę ugotować do miękkości, przecedzić i odstawić. Borowiki usmażyć na złoty kolor z dodatkiem masła i łyżki oliwy. Przyprawić solą i pieprzem. Wymieszać z ugotowaną wcześniej fasolą, zachować w cieple. Łososia wyciągnąć z marynaty i obsmażyć ze wszystkich stron. Łososia podawać na borowikach z fasolą, przykryć karmelizowaną cebulą, polać odrobiną sosu karmelowo-cebulowego i posypać solą.

Zmienna jesienna aura sprzyja szerzeniu się infekcji wirusowych. Wzmagają się dolegliwości związane z chorobami zwyrodnieniowymi stawów i astmą oskrzelową. Czy musi tak być? Z pomocą może przyjść włączenie do codziennej diety potraw z łososia norweskiego.

Okazuje się, iż kwasy tłuszczowe omega-3 obecne w rybach (EPA i DHA) wpływają na poprawę samopoczucia. Jak wykazały badania, na które powołuje się dr Wojciech Kolanowski, depresja jest powiązana ze zmniejszonym poziomem kwasów omega – 3 w mózgu, natomiast spożycie ryb zmniejsza ryzyko jej wystąpienia. Warto uwzględnić ryby w diecie właśnie jesienią, gdy jesteśmy podatni na depresję sezonową albo mamy chandrę. Jesienią u wielu chorych nasileniu ulegają objawy związane z chorobami zwyrodnieniowymi stawów. W niekorzystnych warunkach atmosferycznych wiele osób uskarża się na bolesność kolan, bioder i łokci. Dieta zasobna w ryby morskie może mieć sprzyjające działanie w prewencji i leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Wynika to z tego, że długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega–3 m.in. mają działanie przeciwzapalne poprzez zmniejszenie syntezy leukotreinów, które są silnym czynnikiem prozapalnym, na co wskazuje dr Kolanowski.

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Proces zapalny wiąże się ze zwiększoną reaktywnością oskrzeli na różne bodźce oraz charakterystycznymi dla astmy nawracającymi objawami i odwracalnym upośledzeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Za występowanie zaostrzeń lub utrzymywanie się objawów astmy odpowiedzialne są m.in. narażenie na alergeny i wirusowe zakażenia układu oddechowego, jak dowodzą naukowcy. U astmatyków bardzo często w okresie jesiennym następuje nasilenie objawów chorobowych. W klimacie umiarkowanym udokumentowanymi czynnikami ryzyka astmy są grzyby z rodzajów Alternaria i Cladosporium. Stanowią one źródło alergenów w powietrzu, część z nich uwalnia spory w deszczowe jesienne noce. I tu z pomocą może przyjść zdrowa dieta. Spożycie ryb ma pozytywne znaczenie w astmie oskrzelowej, gdyż tłuszcz rybi zmniejsza skurcze oskrzeli. W tym przypadku za odczyn zapalny odpowiedzialne są również leukotrieny.

Jakie wnioski dla nas z tej lekcji? Najprostszym, a zarazem najbardziej przyjemnym sposobem, by zwiększyć swoje szanse na zdrowie w sezonie jesienno – zimowym, jest wprowadzenie do diety ryb zasobnych w kwasy Omega – 3, takich jak np. łosoś norweski, makrela, śledź. Dzięki temu będziemy aktywni mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz nie poddamy się przygnębieniu.

Autor przepisu: Rafał Targosz

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *