Chrońmy oczy nie tylko latem

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko poprawiają nam komfort widzenia w czasie słonecznych letnich dni, ale przede wszystkim powinny chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Właściwa ochrona oczu pozwoli nam cieszyć się dobrym wzrokiem przez wiele lat. Promienie słońca są szkodliwe dla naszych oczu nie tylko latem, ale i w pozostałe pory roku. To, co odczuwamy jako oślepiające światło, to reakcja światłoczułej warstwy oka, czyli siatkówki, na promieniowanie UV. – Jest szkodliwe dla naszych oczu, bo jest jedną z przyczyn pojawiającego się zwykle z wiekiem zwyrodnienia siatkówki, czyli zaburzenia pogorszenia lub utraty tzw. centralnego widzenia – mówi Kornelia Walkowicz, specjalista chorób oczu z Weiss Klinik.

Wielu z nas uważa, że latem słońce grzeje najmocniej i właśnie wtedy promieniowanie UV jest najbardziej niebezpieczne. – Równie niebezpieczne mogą być promyki słońca zimą czy nawet w pochmurny dzień. Dlatego oczy powinniśmy chronić przed rażącym światłem słońca przez cały rok – radzi pani doktor.

Najprostszą metodą ochrony oczu są oczywiście okulary przeciwsłoneczne z dobrymi filtrami ochronnymi UV. Warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na zastosowane filtry UV (powinny być atestowane) i sam wygląd okularów. Okulary ochronne powinny być tak zabudowane, by szczelnie okrywały również spojówki.

Rażące słońce to prawdziwa męka dla osób, które zmuszone są nosić okulary korekcyjne. Ale i dla nich jest kilka rozwiązań. Można od razu wyposażyć okulary w szkła korekcyjne z filtrami UV i tzw. powłoką antyrefleksyjną odbijającą nieco promienie światła. Komfort widzenia w słoneczne dni dają też nowe szkła typu Transition z funkcją szybkiego fotochromu, które przyciemniają się w zależności od intensywności światła. Można również skorzystać ze specjalnych nakładek przyciemniających.

Dla tych okularników, którzy odczuwają szczególny dyskomfort w pełne słońca dni, rozwiązaniem może być pozbycie się korekcji okularowej. Możliwe jest to po zastosowaniu soczewek kontaktowych lub dzięki laserowej korekcji wad wzroku. Zabieg ten polecany jest szczególnie osobom stawiającym na aktywny tryb życia.

– Pamiętajmy również o nawilżaniu oczu. Mocne słońce i suche powietrze mogą prowadzić do objawów tzw. suchego oka. Możemy ich uniknąć nawilżając oczy tzw. sztucznymi łzami – przypomina Kornelia Walkowicz z Weiss Klinik.

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *