Kto wymyślił hamburgera?

Trudno za pomocą pierwszego skojarzenia połączyć zdrowe odżywianie z kultowym daniem jakim jest hamburger. Wciągnięci w ogólną nagonkę na śmieciowe jedzenie zajadamy hamburgery w ukryciu, dręczeni poczuciem winy lub pozwalamy sobie na nie jedynie od święta. Jak odnaleźć złoty środek będący gwarancją nie tylko dobrego smaku, ale także czystego sumienia i nienagannej sylwetki? Przygotować pysznego hamburgera w domowym zaciszu!

Wbrew pozorom hamburgery wcale nie są wytworem współczesnych czasów spod znaku fast foodów. Chociaż to właśnie im zawdzięczają swoją sławę i ogromną popularność, pierwszy hamburger powstał już na początku XX wieku. Błyskawicznie stał się on jednym z najbardziej znanych na świecie dań kuchni amerykańskiej.

Kto wymyślił hamburgera? Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie będzie prosta. Walka o tytuł hamburgerowego wynalazcy toczy się jednak od Teksasu do Connecticut. Jedna z wieści głosi, że kotlet na grzance z sałatą, musztardą i majonezem jako pierwszy swoim gościom zaserwował niejaki Fletcher Davis z Teksasu już w 1880. Natomiast w 1904 roku oficjalnie zaprezentował swój przepis na Targach Światowych w St Louis. Jednak, jeśli o historię hamburgera zapytamy kogoś z New Haven w stanie Connecticut – usłyszymy, że stworzył go Lassen Louis. Rzeczywiście – w tym mieście nadal możemy spróbować hamburgerów robionych według sprawdzonej receptury sprzed ponad 100 lat.

Niezależnie od tego, która z wersji jest prawdziwa, jedno jest pewne – po upływie 100 lat hamburger jest nadal najpopularniejszą kanapką na świecie. Ciągłej ewolucji podlega zarówno jego receptura, jak i sposób przygotowania. Hamburgery nie są już jedynie wizytówką fast foodowych sieci, ale stają się popisowym daniem znanych restauracji. Przygotowywane z dbałością o każdy szczegół, świetnie wpisują się także w trend zdrowego odżywiania.

By nadążyć za rozprzestrzeniającą się modą nie musimy jednak odwiedzać drogich restauracji – możemy, bazując na sprawdzonych przepisach, przygotować prawdziwe domowego hamburgera bez obaw o ukryte kalorie czy niezdrowe dodatki. Nie musimy się także bać, że zdrowa wersja pozbawiona zostanie tego niepowtarzalnego smaku, który zawładnął sercami Amerykanów.

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *