Czy korzystanie z e-kantorów jest bezpieczne?

Jeszcze do niedawna w Polsce prężnie działało ponad cztery tysiące kantorów stacjonarnych. Ich liczba zmniejsza się jednak z miesiąca na miesiąc. Powód? Wyrosła im silna konkurencja w postaci kantorów internetowych.

Według szacunkowych danych z e-kantorów w naszym kraju korzysta już kilkadziesiąt tysięcy osób fizycznych i firm, które co roku wymieniają łącznie w ten sposób kilka miliardów złotych. Sukces wirtualnych placówek wymiany walut to oczywiście efekt popularyzacji Internetu. Ale nie tylko. Otwarcie zagranicznych rynków na polskich pracowników, a także wprowadzona w 2011 r. ustawa antyspredowa, umożliwiająca posiadaczom kredytów walutowych spłacanie rat nie tylko w polskich złotych, również zrobiła swoje. Osób potrzebujących wymienić spore ilości gotówki przybywa, a dla wszystkich liczy się przecież oszczędność, czas i wygoda. Pod tym względem kantorom online nie dorówna nikt. Należy zadać sobie jednak pytanie, czy korzystanie z tego typu wirtualnych punktów jest aby na pewno bezpieczne.

…ale czy można im ufać?

Niektórzy ostrzegają, że w polskim prawie nie ma ustawy, która gwarantowałaby bezpieczeństwo i pokrycie ewentualnych strat w razie bankructwa kantoru internetowego lub oszustwa z ich strony. I alarmują, że te wirtualne placówki działają całkowicie bez nadzoru i bez kontroli, a to może skończyć się dla ich klientów tragicznie. Ile w tym prawdy?

– Kantory internetowe działają na takich samych zasadach, jak ich tradycyjne odpowiedniki – komentuje Jakub Kowalak z porównywarki internetowych kantorów strefawalut.pl. – Źródłem ich zysku jest różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży waluty, czyli spread, który jest o wiele niższy niż banku. Dlatego są tak popularne. Co prawda w polskim ustawodawstwie nie ma obecnie definicji kantoru online, ale w praktyce funkcjonują one tak samo. Poza tym w myśl obecnie obowiązujących przepisów, taka działalność nie może być prowadzona jedynie za pośrednictwem sieci. Każdy e-kantor musi mieć więc odpowiednio wyposażony lokal stacjonarny.

Czy więc nie ma powodów do obaw?

– Ryzyka oczywiście nigdy nie można wykluczyć – dodaje właściciel witryny strefawalut.pl. – Ale właśnie dlatego stworzyliśmy porównywarkę kantorów. Na naszej stronie, która na bieżąco aktualizuje oferty ze wszystkich wiodących kantorów internetowych w Polsce, można znaleźć nie tylko aktualne kursy kupna czy sprzedaży, ale również forum i system komentarzy, na którym każdy może się wypowiedzieć lub oddać swój głos. Jeżeli więc któraś z takich placówek zacznie grać nieczysto i budzić podejrzenia, informacja o tym dzięki czujności internautów szybko znajdzie się na naszej stronie. Dzięki temu inni unikną nieprzyjemności.

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *