Testosteron pomaga mężczyznom schudnąć?

Zwiększenie poziomu testosteronu może pomóc niektórym mężczyznom z nadwagą zrzucić nadmiar kilogramów.

Producenci różnorodnych produktów, które w naturalny sposób mają podnieść poziom testosteronu, przekonują, że specyfiki te wpłyną na poprawę sprawności seksualnej, zwiększenie masy mięśniowej, a nawet wydłuża życie.

W istocie nie dysponujemy obecnie dowodami na tak zdecydowane efekty zwiększenia ilości męskiego hormonu w organizmie. Niemniej jednak badania wykazują, że testosteron odgrywa istotną rolę w zapobieganiu wielu chorobom i poprawie samopoczucia. Okazuje się, że u otyłych mężczyzn z niskim poziomem tego hormonu, suplementacja może pomóc w utracie wagi, jak również poprawia poziom ciśnienia oraz glukozy we krwi.

Wiedząc, że mężczyźni powyżej 45 roku życia z niskim poziomem testosteronu mają dwukrotnie wyższe ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2 i nadciśnienia, naukowcy z Bayer Pharma AG w Niemczech postanowił zbadać, czy zwiększenie poziomu hormonów może zmniejszyć to zagrożenie. Wzięli pod uwagę dane 251 mężczyzn w średnim wieku 61 lat, sprawdzając u nich poziom testosteronu, a następnie podając im zastrzyki z hormonem przez okres co najmniej dwóch lat. Zastrzyki zostały zaaplikowane na początku badania, po sześciu tygodniach i następnie co 12 tygodni. Średnia utrata wagi u uczestników wyniosła 16 kg, przy czym zmniejszył się obwód talii o 9 cm. Ponadto spadł poziom LDL (złego cholesterolu) zbyt, jak również stężenie triglicerydów i glukozy we krwi. Zanotowano także zmniejszyło się także skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi.

Testosteron nie jest jednak „magicznym specyfikiem”. Korzystne wyniki prawdopodobnie stanowiły efekt uboczny działania hormonu. Ponieważ zbyt mała ilość testosteronu może powodować zmęczenie i brak energii, podniesienie jej z powrotem do normalnego poziomu może spowodować, że mężczyźni stają się bardziej aktywni i czują się bardziej zmotywowani do ćwiczeń. Ponadto, te korzystne wyniki obserwowano tylko u panów, u których wcześniej odnotowano niedostateczny poziom testosteronu. Jak na razie nie ma dowodów, że taki sam efekt można uzyskać u panów, u których ilość opisywanego hormonu jest odpowiednia.

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *